Cilësi makinë me qira shërbime në Shqipëri 2023

Vlerësuar më lart makinë me qira rinas kompani në Shqipëri sot? Fotografoni makinën kur ta merrni. Shumica e kompanive kur ju dorëzojnë makinën ose e fotografojnë atë ose shënojnë në kontratë dëmtimin e një plani të automjetit. Në çdo rast, duhet të fotografoni makinën përpara se ta merrni, t’i tregoni punonjësit që ju dorëzon se ka dëmtime që ai mund të mos i ketë regjistruar dhe t’i kërkoni që t’i shënojë edhe ato. Informoni për kthimin e makinës. Kthimi i makinës është ndoshta momenti më i rëndësishëm i qirasë pasi mund të habiteni dhe të duhet të paguani edhe për diçka që nuk e dinit. Pra, pyesni përfaqësuesin e kompanisë nëse makina duhet të kthehet e dëmtuar dhe cili duhet të jetë niveli i karburantit në kthim. Zbulo edhe më shumë info në makina me qira.

Në veri të vendit, i fshehur mes Alpeve Shqiptare, aty ndodhet Thethi, një nga zonat më të bukura natyrore të Shqipërisë. Thethi është vendi i përsosur për alpinistët dhe adhuruesit e natyrës sepse ndodhet në një peizazh dramatik malor të rrethuar nga natyra dhe ofron shumë aktivitete për të bërë. Qyteti më i madh në bregdetin jugor të Shqipërisë është Vlora, një qytet me vende të rëndësishme historike, si kalaja e Kaninës, ishulli i Zvërnecit dhe Orikumi, por më së shumti njihet si qyteti ku Shqipëria shpalli pavarësinë e saj mbi 100 vjet më parë. Nga porti i Vlorës, çdo ditë me ndihmën e Teuta Boat Tours mund të arrihet në Gadishullin përrallor të Karaburunit (dhe pranë ishullit të Sazanit).

Pra, le të shohim se çfarë janë saktësisht këto sigurime. Sigurim i plotë i përjashtimit (CDW) Paketa e plotë ose bazë e sigurisë me përjashtim. Kjo do të thotë që kur marrim një makinë me qira, do të duhet të paguajmë qiranë ditore të makinës (le të themi 10 euro dhe do ta shpjegojmë më vonë) dhe ata do të na kërkojnë një depozitë sigurie (p.sh. 500 euro) për këtë makinë. Me CDW, kompania e qiradhënies e ka makinën të siguruar me sigurim të përzier me një farë përjashtimi (p.sh. 500 euro, që është shuma që do t’i kërkohet klientit si garanci). Kjo do të thotë se për çdo dëmtim të makinës, 500 eurot e para do të kërkohen të paguhen nga kompania dhe shuma e mbetur do të paguhet nga sigurimi i automjetit.

Larg qyteteve më të mëdha të Shqipërisë, në veri të vendit, ndodhet Thethi. I vendosur lart në Alpet Shqiptare, Thethi është një zonë e caktuar me bukuri natyrore të jashtëzakonshme dhe është e lehtë të kuptohet pse. Parku Kombëtar i Thethit është ndoshta vendi më i bukur në të gjithë Shqipërinë, me ujëvarën e Grunasit dhe Kullën e kyçjes, të dyja jashtëzakonisht të njohura për vizitorët. Majat malore të Thethit, Bogës, Razmës dhe Vermoshit ofrojnë një eksperiencë të paharrueshme të Shqipërisë në gjendjen e saj më natyrale. Alpinistët dhe adhuruesit e natyrës do ta shohin Thethin si një nga vendet më të mira për t’u vizituar gjatë një udhëtimi në Shqipëri. Pika kryesore e rivierës shqiptare janë ndoshta Ishujt Ksamil, një grup i largët prej tre ishujsh të vegjël që ndodhen pak larg bregdetit, të aksesueshëm vetëm me varkë nga qyteti i vogël i Ksamilit. Pjesë e Parkut Kombëtar më të madh të Butrintit, Ishujt Ksamil janë një shembull fantastik i Shqipërisë në rastin më të paprekur dhe të paprishur. Vizita e Burimit të Syrit të Kaltër është gjithashtu një domosdoshmëri për këdo që dëshiron të përjetojë atë që Ksamili ka për të ofruar gjatë pushimit të tyre magjik shqiptar. Korriku dhe gushti janë periudhat më të ngarkuara të vitit për Ishujt Ksamil, por edhe atëherë ka pak turistë këtu.

Shumë prej nesh kanë dëgjuar ose përjetuar rastet kur marrja me qira e një makine na ka lënë një shije të hidhur dhe një mendim shumë të keq për kompanitë e makinave me qira. Për të mos qenë kurrë në një situatë të tillë, ka 10 këshilla për marrjen me qira të makinave që duhet të ndiqni: Bëni kërkime çmimesh duke krahasuar shumë kompani. Shumë herë do të biem “rastësisht” në një reklamë pak para se të shkojmë me pushime dhe ndërkohë që kemi vizituar tashmë faqet e internetit të makinave me qira. Edhe nëse çmimi është jashtëzakonisht i përballueshëm, mund të na mashtrojë.

Kryeqyteti i Shqipëria, Tirana do të jetë pikënisja për shumë njerëz që eksplorojnë vendet më të mira në Shqipëri. Qyteti është shtëpia e disa vendeve turistike që duhen parë, por xhamia e Et’hem Beut e shekullit të 18-të ia vlen të vizitohet. Njerëzit e Tiranës, si shumica dërrmuese e vendasve shqiptarë, janë jashtëzakonisht miqësorë dhe qyteti është jashtëzakonisht i përballueshëm, me ushqime dhe pije çuditërisht të shkëlqyera, të dyja shumë të lira. Sheshi Skënderbej është një nga vendet më të rëndësishme të Tiranës dhe këtu mund të gjendet edhe Muzeu Historik Kombëtar. Në zemër të sheshit Skënderbej – dhe si rrjedhim edhe në zemër të Tiranës – ndodhet një statujë e heroit kombëtar shqiptar historik Skënderbeu. botë. E vendosur në mes të Parkut Kombëtar të Llogarasë, rruga shkon në mbi 1000 metra mbi nivelin e detit dhe peizazhi do t’ju lërë pa frymë. Në krye të kalimit ka një gamë të mirë restorantesh, të cilat janë vende ideale për të shijuar disa nga pamjet më mahnitëse në Shqipëri. Vetë Parku Kombëtar i Llogarasë është shtëpia e kafshëve si shqiponja e artë, macja e egër evropiane dhe dreri. Një udhëtim me makinë nga Tirana në Sarandë duke marrë në Qafën e Llogarasë duhet të zgjasë disa orë, por lini shumë kohë shtesë për të ndaluar dhe për të bërë shumë fotografi.

Ky problem haset zakonisht nga kompanitë e mëdha me mijëra makina në mbarë botën. Imagjinoni që një punonjës i një kompanie të tillë të hyjë në konflikt me klientin për ndonjë dëmtim të makinës në një vendndodhje qendrore ose në një aeroport të mbushur me njerëz. Vetëm mendoni se ai është një punonjës i thjeshtë që dëshiron të bëjë punën e tij siç duhet dhe kjo është të dorëzojë dhe të marrë një makinë. Prandaj karta e kreditit. Në përfundim të marrjes me qira dhe kthimit të makinës, bëhet një kontroll për çdo dëmtim nga përfaqësuesi i kompanisë, garancia lirohet ose ngarkohet (nëse ka humbje) nga karta e kreditit të klientit. Lexo shtesë info në https://makinameqerarinas.com/.

Recent Posts

Categories

Tags

December 2022
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Meta

Archives

GiottoPress by Enrique Chavez